Není žádným tajemstvím, že motoristé musí dodržovat velké množství předpisů a nařízení. Ta jsou z velké části určena pro zvýšení bezpečnosti na dopravních komunikacích. Zdaleka ne všechny jsou však dodržovány, a ne u všech chápou řidiči smysl.

 

Jedním z nich je i ta část zákona, která nařizuje vozit dítě v autě pouze na zadním sedadle, a to navíc ještě ve speciální dětské sedačce. To je něco, nad čím mnoho lidí kroutí hlavou. Koneckonců, takový zákon ještě před pár desetiletími neexistoval. Děti běžně jezdily na předním sedadle bez jakýchkoliv problémů. Proč je tedy nyní všechno jinak?

 

děti je potřeba chránit i při jízdě autem

 

Důvodem je samozřejmě zvýšení bezpečnosti dětí. Stačí se totiž podívat na videa z nejrůznějších crash testů, abychom viděli, co s dítětem může udělat i mírný náraz. V podstatě jej vymrští kupředu, přičemž často prorazí i čelní sklo vozu. Je pak jasné, že dítě tohle v naprosté většině případů nepřežije.

 

Dobrá, ale co když je připoutáme klasickým pásem, můžeme namítnout. Koneckonců, povinnost být za jízdy připoután je v zákoně již mnoho let, a platí pro všechny, včetně dětí. Neřeší se tím vlastně celý tento problém?

 

jízda autem není nikdy zcela bezpečná

 

Bohužel, neřeší. Je potřeba si uvědomit, že klasické bezpečnostní pásy jsou vyráběny na dospělou postavu. To znamená, že ačkoliv dospělého člověka při nárazu poměrně bezpečně ochrání, u dětí je tomu jinak. Ty jsou totiž příliš malé, a z pásu při nárazu doslova vyletí. Rozhodně je tedy nezadrží tak, jak by měl.

 

A právě zde přichází ke slovu dětské sedačky. Poskytují mnohem větší bezpečí a při nehodě značně zvyšují pravděpodobnost, že dítě vyvázne jen s minimálními následky. A to je něco, o co by měl stát každý rodič.

 

Proč tomu tedy tak není? Důvodem je, že řidiči často podceňují nebezpečí, kterému se při jízdě vystavují, a naopak mnohdy přeceňují své řidičské schopnosti. Jednoduše řečeno, neumí si představit, že by se mohli stát účastníky dopravní nehody. Následky jsou pak bohužel mnohdy tragické.