Ačkoliv lidé patří k sociálním živočišným druhům, neznamená to, že někteří z nás netouží po klidu, který samota přináší. Mnozí jsou také znechuceni dnešní společností a touží žít v souladu s přírodou. Bohužel, v dnešní době není něco takového jednoduché. Samozřejmě, můžeme koupit domek někde na samotě, avšak stále budeme muset jezdit na nákupy, na úřady, k lékaři a podobně. Jistě, je zde možnost se kompletně osamostatnit, avšak za cenu značného snížení pohodlí. Navíc je tu také fakt, že pokud máme děti, tyto musí podle zákona absolvovat školní docházku.

opuštěný ostrov láká mnoho z nás

 

Pokud by se nám to však podařilo, jaké to bude mít následky? Především budeme závislí pouze sami na sobě, především co se týče potravin a oblečení. A to je těžší, než se zdá, zvláště když dnes není možné jen tak volně lovit. Vypěstované potraviny také nevydrží věčně, nehledě na to, že se při špatném uložení mohou velmi snadno zkazit.

 

dlouhodobá samota není zdravá

 

Co bychom však měli uvážit, jsou i důsledky na naši psychiku, zvláště pokud budeme žít sami bez rodiny. Jak již bylo řečeno, člověk je tvor společenský, a k plnému životu potřebuje kontakt s ostatními příslušníky svého druhu. Jistě, můžeme tvrdit, že dnes zvláště mladí, sedící u počítače, se příliš nesocializují. Zapomínáme však, že si se svými přáteli povídají přes internet. Kontakt s jinými lidmi tedy mají.

 

Pokud se však tohoto vzdáme, může to velmi snadno vést k psychickým potížím. Nejčastěji následují pocity zoufalství, které mohou přerůst až do regulérní deprese. Protože ačkoliv člověk občas potřebuje chvíli klidu a samoty, aby si mohl odpočinout, bez kontaktu s ostatními se zkrátka neobejde.

 

Proto také tento způsob života rozhodně není doporučován, a pokud ano, pak pouze v komunitách, kde se budou všichni členové podporovat. To je jediná možnost, jak se těmto negativním psychickým následkům vyhnout.