Společná návštěva Muzea Karla Zemana je jednou z možností, kam děti u příležitosti jejich svátku pozvat. Protože je zaručeno, že se v něm nebudou nudit ani ony, ani rodiče. V jeho prostorách se totiž podařilo soustředit na jednom místě celoživotní dílo celosvětově uznávaného filmového tvůrce – Karla Zemana. K vidění tu jsou původní nákresy a fotodokumentace filmových scén jeho filmů. V první části se diváci seznámí s prvními animacemi a loutkovými postavičkami ze čtyřicátých let minulého století. Střední a nejrozsáhlejší je věnována jeho zásadní tvorbě. Filmům Cesta do pravěku, Vynálezu zkázy a Baronu Prášilovi. Které mají dodnes svoje diváky a obdivovatele.

S dětmi za kulturou

Ve třetí části, ve které je možné přímo procházet mezi kulisami a vyzkoušet si na vlastních fotoaparátech trikové postupy. Které tento vizionář používal. A tak si určitě nenechejte ujít příležitost se proletět na dělové kouli coby baron Prášil, vznést se na létajícím stroji či pomocí animace ovládnout ponorku z filmu Vynález zkázy. Pro menší děti jsou v celém areálu k dispozici motivační hry u kterých uběhne odpoledne jako voda.

V Muzeu Karla Zemana

Ctěnice jsou rovněž  dobrou volbou příjemně stráveného odpoledne. V romantickém prostředí stojí zámek obklopený rozlehlým parkem. Stálá expozice Řemesla v pořádku rozhodně zaujme návštěvníky bohatou sbírkou. Ve které jsou vystaveny nejen unikátní předměty ze 17. století a malby tehdejších umělců. Které dokazují, jak byli naši předkové zruční. A jaké skvosty vlastníma rukama byli schopni vyrobit. Slavnostní korouhve, cínové nádobí zdobené cechovními znaky, mistrovské práce pasířské. Stálé expozice na zámku Ctěnice nabízejí k nahlédnutí do dějin dlouhé a hodně složité historie tohoto panství. Od nejstarších dob až po dnešek. Unikátní jsou jak letecké snímky, tak otisky map z 19. století. Velkou výhodou je, že komentované prohlídky ozřejmují dějiny řemesel v kontextu uměleckém i historickém, což dětem pomůže více pochopit postupný vývoj řemeslných cechů v naší zemi. V blízkosti zámku je možné se v bývalé sýpce, hotelu s dobovou atmosférou, s dětmi ubytovat. A po romantické noci vyrazit na průzkum okolí i následující den.