Vypínejte hlavní jistič – pozvali jste si elektrikáře na vaší chalupu, aby vám poradil ohledně elektroinstalace? Možná, že to první, na co přijde řeč, je vypínání hlavního jističe, jestliže na chatu jezdíte jen občas. Tím se maximálně eliminuje riziko požáru.

Sledujte průběžně spotřebu – zároveň se vyplatí sledovat spotřebu energie a podle toho také případně měnit pravidelné platby. Máte také jistotu, že se někdo v době vaší nepřítomnosti potají „nenaboural“ do vaší rozvodné skříně.

Revize spotřebičů – elektrikář by mohl zkontrolovat vaše spotřebiče z hlediska bezpečnosti a rizika požáru. Přece jen bývají chaty mnohdy stavěné kromě cihel také ze dřeva a vyhořet kvůli závadě na prodlužovací či přívodní šňůře by vás určitě mrzelo.

prodlužovací šňůra

Rozvody v hliníku – hliníkové vodiče mohou být zdrojem největších problémů v domech i bytech a stojí za zvážení, zda je nevyměnit za nové měděné. Nejvíce poškozený bývá zásuvkový okruh a vyplatí se pozvat na chatu elektrikáře z Prahy 10, aby prověřil, v jakém stavu vaše elektroinstalace je. Elektrikář může doporučit výměnu celého vedení, anebo pouze zásuvkových okruhů, vše je hlavně otázkou financí. Máte-li naspořeno a můžete bez problémů investovat do kompletní rekonstrukce, je rozumnější provést tuto operaci naráz, než po několika letech zas vysekávat drážky ve zdivu pro svítidla.

žárovka s wolframovým vláknem

Staré žárovky – máte na chalupě ještě staré žárovky s wolframovým vláknem? Pak je klidně používejte dál s tím, že prověříte stínidla svítidel, aby nebyla z hořlavého materiálu a nedotýkala se přímo žárovky nebo nebyla v její těsné blízkosti. Spotřeba elektřiny je sice mnohem vyšší, než u moderních LED zdrojů nebo úsporných zářivek, ale pokud jezdíte na chatu jen o víkendech a trávíte tu dovolenou, je spotřeba energie při svícení v jedné či dvou místnostech spíše zanedbatelnou položkou.